МОН ЩЕ ПРОМЕНИ МЕТОДИКАТА ЗА ПРИЕМ В ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА

 МОН ЩЕ ПРОМЕНИ МЕТОДИКАТА ЗА ПРИЕМ В ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА

Министерството на образованието и науката ще промени методиката за прием в държавните висши училища. До 20 април т.г. правителството ще утвърди конкретните бройки за отделните университети и размера на субсидията по професионални направления.

Това обяви министър Николай Денков след среща с ректорите на 13-те висши училища, които обучават в хуманитарни направления. В разговора се включи и председателят на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев.

През миналата година с Постановление на Министерския съвет №64 от 25 март 2016 г. беше намален приемът в редица професионални направления, включително и в част от хуманитарните. Целта на този нормативен акт беше да намали дисбалансите в тези професионални направления, чиито студенти не използват висшето си образование, след като завършат. Рейтинговата система на университетите показва, че едва един от всеки трима абсолвенти на някои  хуманитарни направления работят по специалността си. Ето защо при определянето на приема МОН ще вземе предвид реализацията на студентите.

„Като база ще използваме данните от 2015 г. Ако тогава е имало 50% реализация на завършилите студенти, но междувременно през следващата година заради намален интерес броят на приетите е намалял наполовина, няма да съкращаваме повече – очевидно системата се е саморегулирала. Ще продължим да регулираме системата само там, където тя не е успяла да се саморегулира“, увери министър Денков.

В същото време обаче държавата няма да позволи броят на приеманите студенти в което и да е направление да падне под критичния минимум. За намирането на баланс МОН ще работи заедно със Съвета на ректорите.

„Във висшето образованието трябва да има баланс между всички професионални направления по отношение както на броя студенти, така и на  финансирането. Само по този начин висшето образование ще изпълнява основната си функция – да осигурява висококвалифицирани кадри за икономиката и обществото“, категоричен е проф. Денков.

Той припомни, че от 1 януари 2017 г. субсидията за един студент в хуманитарно направление е увеличена с над 15% – от 1108.80 на 1282.05 лв.

 

Пресцентър на МОН

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *