14-годишен велинградски програмист създаде “умен дом”

 14-годишен велинградски програмист създаде “умен дом”

Само на 14 години един млад програмист получи признание за необичайния си проект. В състезание, организирано от „Софтуерен университет“, Виктор Кънчев от курорта спечели златен медал и първо място за иновативна идея в програмирането. Малкият умник успя да изненада и журито, и по-големите участници в състезанието с проекта си за “умен дом”.

Виктор е изработил смарт система (софтуер и хардуер), чрез която без проблем може да се следят и регулират различни системи в един дом.

Жана, майката на Виктор, с гордост обяснява:

– Вкъщи това вече работи на практика. От разстояние следим количеството на пелетите в горелката за отопление на къщата, влажността на въздуха, климатиците, работата на различни елекроуреди, включваме или изключваме различни неща и още много други. Изработеният от сина ни чип

може да следи и регулира едновременно 1 милион устройства

Признанието и своето първо място в конкурса момчето получава, защото идеята му е необикновена. В момента на пазара има подобни устройства, но те могат да следят само една система срещу висока цена. Цената на системата, разработена от 14-годишния программист, е в пъти по-ниска и, най-важното, тя може да следи едновремено повече от едно устройство.

Още при оценяването на проектите Виктор, който учи в математическата гимназия в Правец, е имал срещи и разговори с представители на фирми, прояващи интерес към неговата разработка. Част от наградата му е и предложението от  „Софтуерен университет“ той

да стане лектор на курсове за програмиране за начинаещи във Велинград

Момчето още от дете има интерес към програмирането. Спечелил е други конкурси индивидуално или отборно със свои съученици. Вече е изработил десетки уебсайтове. В сътрудничество е с хора, работещи в сферата на софтуерното инженерство от цял свят и постоянно има нови идеи в главата си. С баща му вече разработват мини вариант на системата “умен дом” и се надяват да успеят да я пуснат на пазара.

За Виктор обаче е по-важно, че продуктът му може успешно да се използва

при управлене на системи за уличното осветление, светофарни уредби и други

Самият “Софтурен универстиет”, оценил идеята му, пък е носител на бизнес наградата на Forbes за 2015-а за обществена дейност и за най-добър стартиращ бизнес. През 2016-а пък организацията е обявена за иновативно предприятие на  годината. “Софтуерният университет” работи пряко с компаниите от софтуерната индустрия, съдействайки на своите студентите за реализацията им като успешни софтуерни инженери. Още по време на обучението си студентите, показали отлични резултати, получават директните препоръки на СофтУни за започване на работа, в зависимост от своите предпочитания и цели.

zname.info

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *