24 май – Денят на буквите и на културата

По случай празника българският патриарх Неофит ще отслужи благодарствен молебен; в метрото пък има необичайна инициатива: „Книги в метрото“

Днес, на 24 май, честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, създадена от св. св. Кирил и Методий.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив, по инициатива на Найден Геров, се организира празник на светите братя. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски.

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче той е на демонстрация на българщината в борбата й против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден – 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника – 11 май се чества от православната църква като празник на св. св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава през1900 г. музиката към химна.

24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва и в Русия. Той там се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов. В Мурманск е най-северната точка, където има паметник на св. св. Кирил и Методий.

Днес, по случай празника, българският

патриарх Неофит ще отслужи благодарствен молебен,

на който ще отправи молитва към Бога за всички деятели на просветата и културата в България.

Молебенът е от 10,00 ч. в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и на него патриарх Неофит ще отправи своите благопожелания и благословение за празника.

Столичната община и Министерството на образованието, младежта и науката организират

тържествено общоградско шествие.

Началото му бе в 10,00 ч., от Националния археологически музей по маршрут: пространството пред Президентството, бул. „Цар Освободител“, пл. „Народно събрание“, бул. „Васил Левски“ от кръстовището пред Софийския университет до Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

В шествието ще се включи кметът на София Йорданка Фандъкова, учители, просветни и културни дейци, ученици и граждани. По маршрута ще се присъединят представители на ръководството на БАН и на академичният съвет на СУ „Св. Климент Охридски“.

В 11,00 ч. започна

официалната церемония при паметника на св. св. Кирил и Методий пред Националната библиотека,

която включва тържествен водосвет, отслужен от патриарх Неофит.

Пред паметника на светите братя ще бъдат поднесени венци и цветя. Националната гвардейска част ще изпълни военен ритуал.

След тържествената част присъстващите ще имат възможност да разгледат изложбата „В светлината на словото“ в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, посветена на 1150-годишнината от Моравската мисия на Св. Константин – Кирил Философ и Св. Методий.

Заради тържествата Столичната община въвежда

промени в движението в центъра на столицата.

От 7,00 ч. днес се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства на всички паркинги на пл. „Княз Александър I“, паркинга на пл. „Атанас Буров“, паркинга на ул. „Княз Александър I“ между бул. „Цар Освободител“ и ул. „Московска“, ул. „Оборище“ между ул. „Кракра“ и бул. „Васил Левски“ от страната на Националната библиотека, ул. „Шипка“ между ул. „Кракра“ и бул. „Васил Левски“ от страната на Националната библиотека.

От 10,00 до 12,00 ч. се забранява движението на пътни превозни средства включително на колите на масовия градски транспорт по бул. „Васил Левски“ между бул. „Цар Освободител“ и бул. „Янко Сакъзов“, ул. „Шипка“ между бул. „Васил Левски“ и ул. „Кракра“, ул. „Оборище“ между ул. „Кракра“ и пл. „Св. Ал. Невски“ с изключение на тролейбусите.

Променя се частично маршрутът на автобусни линии номера 9, 280 и 306, както и на тролейбусни линии 1, 2, 4 и 11.

В метрото пък има необичайна инициатива:

„Книги в метрото“.

На четири метростанции – „Стадион Васил Левски“, „Сердика“, „НДК“ и „Софийски университет“, ще бъдат разположени стелажи с книги от най-разнообразни жанрове. Всеки, който има желание, може да вземе книга по избор и да я чете, докато чака метрото или пътува. Може дори да я дочете вкъщи, но трябва да я върне на един от четирите стелажа, за да може някой друг да й се наслади.

Всички книги са дарение от издателства и частни лица.

velingradnews

Свързана публикации