КЗК глоби кмета на Септември с 61 075.14 лв. за сключен договор със „Стройкомерс” ООД

 

Комисията за защита на конкуренцията наложи санкция на кмета на община Септември, в размер на 61 075.14 лв. за сключен договор със „Стройкомерс” ООД, в нарушение на чл. 41, ал. 5 от ЗОП.
Договорът със сочената за фирма на бизнесмена Марин Рачев „Стройкомерс” е сключен от Томи Стойчев, въпреки че конкурсът за изпълнител на малка обществена поръчка по проект " „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа и изграждане на нова канализационна мрежа на с. Карабунар, общ. Септември" е обжалван.
„Стройкомерс” ООД е класиран на първо място и печели конкурса с оферта от 1 700 000 лева без ДДС.
В конкурса участват  и пазарджишките строителни фирми "Еко Хидро-90" ,"Сигмастрой", брациговската "Братя Пашкулеви" и други фирми от страната.

Според участници първоначално обявеният срок за подаване на оферти – 16.00 часа на 26.07.2010г., е удължен до 06.08.2010 г., като след изтичането му са уведомявани участниците с факс. „Стройкомерс” е вписан в регистъра на Камарата на строителите  с право да изпълняват строежи от втора и трета категория с протокол 0235 от 27 .07.2010 г. – изискването е част от конкурсните условия.

 

 КЗК остави обаче без уважение жалбата на „Понсстройинженеринг” ЕАД срещу решението на кмета на община Септември за класиране на участниците в обществената поръчка с предмет „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа и изграждане на нова канализационна мрежа на с. Карабунар”.
В съобщението на Комисията се казва:
"Съгласно новата разпоредба на чл. 120 б от ЗОП, жалба срещу решението за определяне на изпълнител спира процедурата за възлагане на обществена поръчка до окончателното решаване на спора, освен когато е допуснато предварително изпълнение.
Предвид обстоятелството, че към датата на сключване на договора в КЗК е постъпила жалба срещу решението за класиране на участниците и определяне на изпълнител, то сключеният договор е в нарушение на чл. 41, ал. 5 от ЗОП.
Според разпоредбата на чл. 122г, ал. 5 от ЗОП, когато се установи, че договорът е сключен в нарушение на срока по чл. 41, ал. 3 или преди влизане в сила на решението за определяне на изпълнител (освен ако не е допуснато предварително изпълнение), но не се установят други нарушения на закона, КЗК не отменя решението за определяне на изпълнител, а налага санкция в размер три на сто от стойността на сключения договор."

velingradnews

Свързана публикации