Най-дългата стачка в железниците официално приключи

Подписани са колективните трудови договори межди синдикатите и ръководствата на "БДЖ – Пътнически превози" и НКЖИ

След над 3 седмици блокиран жп трафик, преговори и пазарлъци, синдикалните лидери и ръководствата на държавните железници успяха да се споразумеят. Това стана ясно днес след като приключиха преговорите в „БДЖ – Пътнически превози“ и стачният комитет на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) обяви за края на стачката, започнала на 24 ноември т.г.

 

„След продължителни преговори между ръководството на „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД и представители на синдикатите, както и след обсъждане и приемане на всички спорни за двете страни въпроси, бе взето общо решение за подписване на колективен трудов договор (КТД)“, съобщиха от пресцентъра на „Холдинг БДЖ“. Движението на влаковете започна да се възстановява още вчера.

 

 

На свой ред от пресцентъра на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) съобщиха, че стачният комитет е обявил край на стачните действи. „С уведомително писмо от днес – 16.12.2011 г, до генералния деректор на ДП НКЖИ, стачният комитет уведомява, че прекратява безсрочната ефективна стачка, считано от 17.12.2011“, обясниха от НКЖИ.

 

 

Междувременно, стачката се обесмисли поне наполовина след като според официалната информация на „Холдинг – БДЖ“ вече 1 050 души са подали молби за доброволно напускане срещу 6 брутни заплати и едногодишната регистрация на трудовата борса. Броят на съгласили се за напускане е значителен, при положение, че стачката започна с мотив за съкращенията на между 2 000 и 2 500 души. Разминаването идва от договорката на БДЖ със столичния „Метрополитен“, обещал първо 50, а после и 500 работни места от средата на 2012 г. за съкратените железничари с необходимата квалификация.

 

Последната седмица на стачката бе малобройна, а преговорите между синдикатите от КНСБ и КТ „Подкрепа“ от една страна и на ръководствата на държавните жп компании от друга, показаха, че всичко е въпрос на взаимните отсътпки и запазване на синдикалните привилегии. Първо, спорът беше за броя на съкратените, но после за основната причина на стачката се забрави в името на КТД и тези допълнителни правомощия, които дава на синдикатите и техните членове сред обикновените железничари. Разочарование от синдикатите и ръководството бе много остро проявено по специализираните жп форуми на най-голямата социална мрежа Facebook.


Livebiz.bg