Отличиха 24 ученици от областта, участници в иновативния проект „Моята зелена приказка”

 
Участието на ученици от Пазарджишка област в иновативната творческа практика „Моята зелена приказка” многократно е надхвърлило очакванията на екипа, стана ясно на днешната му пресконференция. Идеята е разработена в рамките на националния конкурс „Иновативни практики в управлението” от членовете на областния екип с ръководител Александра Полишчук, старши експерт РИО – директорите на 4 училища: Даниела Кемчева, ОУ „Проф. Иван Батаклиев”, Пазарджик, Таня Благова, ПГИМ – Пазарджик, Янка Кметска, СОУ „Христо Ботев”, Септември, и Емил Моллов, СОУ „Васил Левски”, Велинград.
Ръководителят на екипа сподели, че е избрал тези директори заради техния професионализъм и амбицията им успешно да прилагат иновации в обучението.
По регламент участие в реализирането на практиката са ученици от 4-та училища – общо 458, от 1 до 12 клас. Съдейки от резултатите, екипът смята практиката за изключително успешна. Очакванията са били за 200 „зелени” приказки, а до края на юни са написани 458, в конкурса са се включили с 10% повече участници (40%), а сайтът www.zelena-prikazka.com, създаден по проекта, вече е посетен от 1680 потребители.
 
Уникалното в практиката е, че за първи път предлага възможност за създаване и редактиране на текст он-лайн, като никой от авторите не е имал достъп до творбите на останалите. Всички публикации са оценени от комисии от 4-те училища по зададени критерии. „Най-важното беше приказката да включва задължителния фантастичен елемент и да завършва с послание, следеше се за правописа и стила, за правилното прилагане на нормите на книжовния език”, сподели Даниела Кемчева. Колежката й Янка Кметска подчерта, че една от целите на проекта е била да убеди учениците, че трябва да се пише на кирилица, в конкурентна среда и при екипност на участието, да не се допусне „мишката да изяде книжката”. Освен това разработката предполагаше използване на знания по различни учебни дисциплини, допълни Емил Моллов. Директорът на ПГИМ, Таня Благова, обърна внимание на факта, че макар задачата на екипа от Икономиката да е била да осигури публичността на проекта, ученици от професионалната гимназия също са се включили в конкурса за приказка.
 
Най-много приказки – 171, са написали ученици от ОУ „Проф. Иван Батаклиев”, отличените са 6, следва СОУ „Васил Левски” – 161, от които 9 победители, СОУ „Христо Ботев” – 111, 6 отличници, и ПГИМ – 15, от които са отличени трима.
С екскурзии, материални награди и грамоти ще бъдат наградени най-добрите автори на приказки, имената им ще бъдат публикувани на сайта на проекта, а техните творби вероятно ще бъдат събрани в книжка. Двама от победителите от ОУ „Проф. Иван Батаклиев” бяха представени на днешната пресконференция: Николета Палева, бъдеща четвъртокласничка, и Спас Спасов, който от есента ще бъде ученик в 7 клас.
Екипът е убеден, че идеята може да се използва и доразвива с цел промяна на модела в българското училище и превръщането му в модерна институция, разполагаща със съвременен инструментариум, за по-висока мотивация у децата и по-високи резултати.
 
Виделина

velingradnews

Свързана публикации