Свещеници изнасяли кости от храма в Батак за търговия

Откакто църквата-костница в Батак  се стопанисва от Пловдивска митрополия, музеят не е наясно и няма общо с това, което се случва там. Това заяви за Дарик радио директорът на Историческия музей в града Теодора Пейчинова.

Изказването й е по повод искането на Инспектората за опазване на културното наследство  да се извърши инвентаризация в Историческа църква „Св. Неделя“. Официално настояване за това е постъпило от дружество „Будител” на 25 юли т.г., във връзка със съмнения, че свещеници  изнасят от храма кости на загиналите в Баташкото клане българи, които преди повече от 2 години бяха обявени за светци.

Последно костите са реставрирани и консервирани през 1967 г., когато са били запечатани в саркофаг, уточни още Пейчинова. Оттогава не са вадени до май 2011 година, когато пловдивският митрополит Николай изми и помаза костите на баташките мъченици и те бяха положени в два позлатени саркофага, изработени от майстори дърворезбари  от смолянското село Момчиловци.

От църковното настоятелство на църквата-костница определиха сигналите за изнасянето на мощи като неверни. Нищо не е изнасяно, това са слухове с цел провокация, заяви отец Димитър от църковното настоятелство.

До момента няма потвърдена информация липсват ли действително кости и извършват ли свещеници търговия с тях. От 2011 г. историческия храм се стопанисва от пловдивска митрополия, но Министерството на културата официално заяви , че съгласно Закона за културното наследство  всяка година, в срок до 30 юни, Светият синод на Българската православна църква и централните ръководства на другите регистрирани вероизповедания трябва да представи на министъра на културата доклад за дейността си по опазване на културните ценности. Такъв доклад до момента не е постъпил.

В момента културно-историческите ценности и мощите в храма се пазят от частна охранителна фирма ЕТ „НПК – Никола Климентов“.

Източник: marica.bg