Учебното съдържание трябва да е различно за отделните школи

Директорката на Професионалната гимназия по дървообработване във Велинград Росица Рускова не крие, че не очаква нейните възпитаници да са се справили блестящо на оценяването по PISA. Те не са по-глупави от децата в елитните училища, но не са на равен старт с тях. Не може от ученици, имащи по два часа математика, и от връстниците им с по четири часа да се очакват еднакви резултати, отбелязва г-жа Рускова. На практика това международно оценяване не отчита тази подробност. Споделям мнението на колеги, че програмите са много утежнени и трябва да се облекчат. Бих добавила също, че е добре да са различни за отделните видове гимназии. В професионалните има допълнителни специфични предмети, така че общообразователните е добре да са по-олекотени, защото при нас се заляга най-вече над усвояването на професия, за разлика от хуманитарните гимназии.

Г-жа Рускова допълва, че тестовото оценяване на децата също играе негативна роля за общата им подготовка. Едно е да измислиш текста на отговора с главата си, да го структурираш и оформиш на листа, друго е да налучкваш на принципа “онче-бонче”. Директорката посочва конкретен пример. По време на тест едно умно дете с простуда и общо неразположение може много по-лесно да сбърка, отколкото тройкаджията, който е в кондиция. Така че тестът освен другото, често изкривява резултатите.

Проблем за децата е също, че с всяка следваща образователна реформа материалът се сваля от горните класове към по-малките. Дали обаче някой проверява в състояние ли са децата да го поемат?

Източник: marica.bg