Във Велинград почитат кмета Йосиф Шнитер в музея

Изложбата “Кметът Йосиф Шнитер” откри Историческият музей във Велинград. Инициативата е в рамките на тазгодишните празници на културата, разказа директорът на институцията Снежана Велева. Тъй като Велинград чества 65 г. от създаването си, това е добър повод да се върнем назад в годините и най-вече да проявим нашата признателност към хората, които са градили този град. Един от тях е кметът Йосиф Шнитер. Тази година се навършват 120 г. от рождението и 40 г. от смъртта му. Той е първият назначен кмет на Лъджене за 1934-1938 година и е кмет на първата сборна община на селата Каменица, Лъджене и Чепино, съществувала 1934-1936 година, която се явява и първообраз на днешния Велинград.
Йосиф Шнитер е роден в Пловдив, неговият баща ­ инж. Йосиф Шнитер, е чех по народност. Бил е доброволец първо в Руско-турската освободителна война и е първият архитект на Пловдив, създал генералния план на града. Шнитер завършва образованието си в Пловдив, а висшето в Юридическия факултет в СУ  “Климент Охридски”. Участва като доброволец в Балканската, а по-късно и в Първата световна война. През 1921-1922 година е преводач в Българското консулство в Мюнхен и до 1934 година, когато идва в Лъджене, работи като юрисконсулт и адвокат в частна практика в София. Назначаването му за кмет на Лъдженската община му дава възможност да прояви европейска култура и амбиции в управлението и благоустрояването на селищата. По негова инициатива през 1935 г. е открита Лъдженска скиорска шанца. Каптирани са 32 извора в местността “Лигорине”, коригират се коритата на река Еленка, Луковица и Стара река. Построява се новият ресторант на Клептуза, Горски почивен дом на Юндола, новата сграда на Кална баня. Върхът в неговите инициативи е първият по рода си в Югоизточна Европа минерален плаж в Лъджене през 1937 година. По инициатива на Йосиф Шнитер се организират плувни, ски състезания, конкурси  “Царица на плажа”, конгреси на Българския туристически съюз и на Българския морски сговор. Животът му е изключително интересен и той е останал в историята ни като човек, управлявал по европейски една типично селска община, каза още директорът.
Изложбата, която бе открита в Историческия музей във Велинград, е направена изцяло с негови снимки и документи от неговия личен архив, които са предоставени от сина му Антон Шнитер, уточни Снежана Велева. Става дума за 2000 негатива и 150 документа. На музея е предоставена и цялата фотоизложба на Йосиф Шнитер, с която той е гостувал в Пловдив през 1935-1936 година и с която, като много добър фотограф, е рекламирал курорта “Чепино”. Изложбата “Кметът Йосиф Шнитер” ще може да се види в изложбената зала на Историческия музей във Велинград до 11 ноември.

Източник: marica.bg

velingradnews

Свързана публикации