3 бутона на клавиатурата, които вече никой не използва, но още ги има на някои нови устройства

 3 бутона на клавиатурата, които вече никой не използва, но още ги има на някои нови устройства

Три клавиша на клавиатурата, които вече никой не използва.

Въпреки това все още могат да се видят дори на някои нови устройства.

През годините компютрите се развиха много, но някои неща така и не се променят. Например начинът на управление на тези устройства и до днес си остава комбинацията от клавиатура и мишка.

Те също търпят известни промени. Мишките днес са много по-прецизни, с лазерни технологии, повече бутони и функции за персонализация. Клавиатурите също получиха много повече бутони, но има три стари клавиша, които почти никой не използва.

Те са налични на всяка по-стара клавиатура, но могат да се видят и в не малко нови модели. Това са клавишите Sys Rq, Scroll Lock и Pause, за които How-to Geek разказва малко повече за тях и за какво са се използвали.

Sys Rq е съкращение за System Request. Често този клавиш е комбиниран заедно с Print Screen (PrtSc). Идеята на този клавиш беше чрез комбинацията Alt+SysRq да се активират системни функции, които да са предварително заложени в операционната система или пък да се добавят от потребителя. Това обаче така и не придобива популярност и калвишът остава практически неизползван освен в много редки случаи.

Scroll Lock. Това е бутон за „заключване“ на функция, подобно на Caps Lock и Num Lock. Идеята на Scroll Lock е за по-старите текстови интерфейси. Чрез „заключването“ може да се превърта целият текстов екран със стрелките на клавиатурата. Това улеснява придвижването на курсора из текстовия интерфейс.

Очаквано, с навлизането на графичните операционни системи, функцията отпада. Въпреки това все още има програми, които я поддържат. Например Microsoft Excel.

Pause бутонът не е за спиране на музиката. Всъщност, той е за спирането на изпълнението на команда под DOS. Основната му функция е да спре изобразяването на поредица от текст. Натискането на друг клавиш след Pause, възстановява процеса. Практически няма за какво да се използва в днешно време, макар все още да се поддържа от Command Prompt интерфейса на Windows.

Мартин Дешев – vesti.bg

Ari Kremen

Свързана публикации

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *